دکتر محمدرضا محسنی

محمدرضا محسنی ثانی متولد 1331 - دکتری علوم سیاسی

پدرش از بازاریان معتمد و متدینین و خیرین معروف مدرسه ساز سبزوار به شمار می آمد و از بنیان گذاران قدیمی ترین صندوق قرض الحسنه (جاویدان) سبزوار بود و در امر کمک به مستضعفان و ازدواج جوانان و آموزش و تربیت دانش آموزان اهتمام جدی داشت.

محمد رضا محسنی در چنین فضایی دوران کودکی و نوجوانی اش را طی می کند تا اینکه در پانزده سالگی با توزیع رساله ی عملیه حضرت امام ( ره) وارد فعالیت های سیاسی علیه رژیم طاغوت می شود.

با اوج گیری فعالیت ها در سالهای 50-49 خورشیدی تحت تعقیب ساواک قرار گرفته و  دو سال زندگی مخفیانه در شهرهای مختلف ایران را برای او رقم می زند.

سرانجام در سال 1352 به خاطر عدم امکان فعالیت درایران ، برای تحصیل و ادامه مبارزه به کشور انگلستان می رود و پس از طی کردن دوران کالج وارد دانشگاه شده و همزمان فعالیت های سیاسی خود را بر علیه نظام ستمشاهی با تشکیل اتحادیه انجمن های اسلامی اروپا، شاخه ی انگلستان  از سر می گیرد و در راه اندازی تظاهرات و تحصن ها و افشاگری ها علیه طاغوت نقش موثری را ایفا می کند . 

محسنی ثانی با هجرت حضرت امام ( ره ) به پاریس به محضر ایشان رسیده و طی چند سفر از انگلستان به پاریس و نوفل لوشاتو ، سرانجام همزمان با بازگشت امام امت از پاریس ، به تهران باز می گردد .

در همان ماههای اول پیروزی انقلاب و تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، فعالیت خود را به عنوان اولین فرمانده سپاه سبزوار در سال 1358 آغاز می کند . در اواخر سال 1359 با حکم حضرت آیت ا... مهدوی کنی وزیر وقت کشور ، به سمت فرماندار آمل منصوب می شود .

در ابتدای سال 1361 و پس از پایان فتنه منافقین در یوم ا... ششم بهمن آمل، با حکم وزیر کشور به فرمانداری قم منصوب می گردد که بیش از چهار سال در این شهر خدمت رسانی می‌کند . 

پس از آن به سمت معـاون سـیاسی - امنیتی استانداری زنجــان منصـوب می شود. در سال 1365 به عنوان فرماندار دامغان و در اواخر 1367به کمیته ی امداد امام خمینی ( ره )استان خراسان بزرگ می‌رود و به خدمت رسانی به مددجویان این کمیته می پردازد. 

محمد رضا محسنی ثانی از اوایل سال 1371 تا اواخر سال 1372 فرماندار مشهد مقدس می شود و سپس به عنوان معاونت سیاسی _ امنیتی استانداری خراسان بزرگ منصوب می گردد . او پنج سال در این مقام و مدتی هم به عنوان سرپرستی استانداری خراسان بزرگ انجام وظیفه می نماید .

سپس در سال 1379 با حکم دبیر شورای نگهبان به سمت مدیر کل نظارت و امور استان های شورای نگهبان منصوب شده و در سال 1384، استاندار استان لرستان می‌گردد. 

در زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده اول شهرستان های غرب خراسان رضوی در سال 1386 به مجلس هشتم راه می یابد و این حضور در دور نهم مجلس نیز با کسب رأی اعتماد مجدد مردم با به دست آوردن بیشترین تعداد آراء تکرار می شود .

دکتر محمد رضا محسنی ثانی در مدت 8 سال حضورش در مجلس شورای اسلامی در کمیسیون های اجتماعی و نیز امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس فعالیت می نماید . همچنین به مدت یک سال رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی و در مجلس نهم و تمامی طول دوره ریاست کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را به عهده دارد.

دکتر محسنی در سنگرهای مختلف مدیریت عالی در استانها و شهرستان های مختلف کشور ضمن کسب تجربه، به خدمت رسانی پرداخته، و در کنار مسئولیتهای فوق به عنوان مدیرکل  کشوری ، استاندار، فرماندار، ریاست  ده ها شورا و کمیته های مختلف سیاسی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی را برعهده داشته و به عنوان عضو اصلی در هیات امناء دانشگاه حکیم سبزواری و در هر سه قوه مجریه، قضائیه و مقننه انجام وظیفه نموده است.

لیاقت‌ها ، شایستگی‌ها ، تلاش‌ها و فعالیت‌های نامبرده در کارنامه 37 ساله‌ی خدمتش در بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی باعث دریافت ده ها تقدیر نامه کتبی و رسمی از رؤسای محترم جمهور، شورای نگهبان، وزراء و مسئولین ارشد کشور گردیده است.

او از کسانی است که به خاطر پیشگیری و امداد و اسکان به موقع و تدبیر و مدیریت وبرنامه ریزی فوق العاده در زلزله مهیب،ویرانگر و گسترده استان لرستان در سال 85 که با قدرت2/6 ریشتری و تخریب 35000 واحد مسکونی، تجاری، صنعتی و اداری ، تنها 33 نفر کشته به جای گذاشت ،باعث تعجب و تقدیر سازمانهای بین المللی گردید.

با همت محمد رضا محسنی ثانی به عنوان استاندار لرستان ، در کمتر از یکسال پس از وقوع زلزله، بیش از 25000 واحد مسکونی احداث و در مجموع به خاطر تلاشهای فراوان و عملکرد خوب مدیریتی از سوی سازمان ملل متحد مورد تقدیر قرار می گیرد . 

فعالیت‌های مدیریتی وی در نزدیک به چهار دهه به عنوان عالی‌ترین مسئول استان ها و شهرستان ها و نماینده دو دوره مجلس وهمچنین تسلط برساختارهای دستگاه های اجرایی، نهادها و تشکیلات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از او مدیری توانمند و متخصص و نماینده ای با تجربه و ورزیده ساخته تا اینک با همراهی مردم شریف و ولایتمدار سبزوار خدمات ارزنده ی دیگری را برای دیار سربداران به ارمغان آورد .
تماس با ما

برای ارتباط با ما و سایر صفحات حق بر روی دکمه زیر کلیک کنید

پل های ارتباطی